vitaminy vely

Dynamická fáze menstruačního cyklu: Využij příval energie naplno!


Odborníci na lidskou duši by možná nesouhlasili, ale mezi ženami vládne názor, že dynamická fáze cyklu je ta nejlepší. Je to jako úžasný dar od dobré sudičky, po jehož rozbalení se změníš na přadeno energie a chceš doslova změnit svět. Současná kultura zaneprázdněnosti nám totiž vštěpuje do podvědomí, že produktivnější je lepší. I když být ženou znamená také tvořit zázemí, starat se a být něžná a láskyplná, právě během dynamické fáze vítězí mužský princip, produktivita a dravost. A svět nás za to miluje.

Během menstruace jsi měla možnost zjistit, na čem ti nejvíc záleží a co bys chtěla ve svém životě rozvíjet. V dynamické fázi toho chceš všeho dosáhnout. Přesněji – chceš toho všeho dosáhnout najednou a hned! Tato energičnost je na jedné straně skvělým hnacím motorem, ale na druhé straně je zaměřena výhradně na tvé cíle, touhy a představy. My, ženy, jsme během dynamické fáze tak trochu tvrdohlavé a myslíme si, že jsme přišly na úžasná řešení, která by nikdo jiný neměl kritizovat a zasahovat do nich. Proto můžeme působit necitlivě, netrpělivě a hlavně sobecky.

Plusy a minusy dynamické fáze

Dej si pozor na své vnitřní štěně. Během fáze před ovulací je to podobné, jako kdybys ho pustila z vodítka. Pobíhá po parku sem a tam, bláznivě poskakuje, vrčí, zkouší štěkat, občas udělá kotrmelec a často mění směr. Poznáváš se alespoň trochu? Chvíli vymýšlíš nový projekt v práci, pak předěláváš ložnici, dětem vysvětluješ úkoly jaksi komplikovaně, zatímco vaříš podle zcela nového receptu, a přitom přemýšlíš nad seznamem věcí, které musíš sbalit na víkend k babičce. A to vše s obrovským nadšením!

Tato fáze je náročná zejména pro vztahy, protože nemáš dostatek trpělivosti a jestli někdo nereaguje tak rychle, a tak kvalitně jako ty, máš sklon k frustraci a hyperbole. Přestože v této oblasti jde logické myšlení stranou, v pracovní oblasti funguje na plné obrátky. Co s tím můžeš udělat? Stačí tuto skutečnost přijmout a v dynamické fázi se více orientovat na svůj výkon. Máš mimo jiné optimističtější pohled na vlastní budoucnost, díky čemuž máš i více odvahy.

 

vitaminy vely

Dalším skvělým přínosem této fáze před ovulací je zvýšené sebevědomí. Musíš si však dát pozor na to, aby nepřeválcovalo lidi kolem tebe. Sebeláska a hrdost jsou důležité, ale empatie a porozumění jsou nadčasovým doplňkem každé vzácné ženy. Nakonec i během této fáze dbej na plánování. Využít k tomu můžeš náš jedinečný, bezplatný Vely plánovač. Vědomě respektuj, že zvládneš více než kdy jindy, proto si dovol v dalších fázích zaměřit svou pozornost i na vztahy, odpočinek a kreativitu.

Posílené schopnosti

Každá fáze cyklu s sebou přináší konkrétní schopnosti, které jsou v daném období silnější. Zatímco během menstruace šlo o bilancování, odpouštění a naladění se na své vnitřní touhy, v dynamické fázi si lépe určuješ priority, jsi produktivní, chceš se učit nové věci a jsi organizovaná. Někdy to hraničí s puntičkářstvím, ale ve skutečnosti jde o smysl pro detail. Dej si pozor jen na to, abys nedokončovala projekty příliš dlouho a nesnažila se o dokonalost. Dalšími schopnostmi jsou v této fázi pozitivní myšlení a ochota riskovat. Jsou v přímém protikladu s fází před menstruací, kdy se zaměřuješ spíše na kritiku a potřebuješ mnohem více důkazů a ujištění. Jednoduše, dynamická fáze přináší do tvého života systém, je produktivní, angažovaná a rozhodná. Méně sice myslíš na druhé, ale stále se věnuješ vyššímu dobru.
 

Tvým úkolem během dynamické fáze je zůstat hlavou v oblacích a nohama pevně na zemi. I když chceš dosáhnout všechno a hned, trošku zpomal, abys svým nadšením nevyplašila všechny kolem. Někdy můžeš působit přemotivovaně a to lidi spíše odpuzuje. Proto se odkloň od vlastního ega a pochval i práci jiných lidí. Bonusový úkol: přijmi během této fáze od někoho pomoc. Je to lekce pokory a umožňuje ti dosáhnout stavu, kdy klidně plyneš životem v souladu se svým okolím.[1]Vhodná výživa v dynamické folikulační  fáze

Folikulační fáze cyklu je jakási malé ženské každoměsíční jaro. Tak jako na jaře, i v této fázi je dobré dopřát si svěží, lehké potraviny, které tě nabijí energií a zejména probudí po zimní letargii. Pokud jsme si ale během menstruace odpočinuly, tak nabrat energii v tomto období nebude až takový problém. Vhodné je dopřát si svěží bylinky, které dodají svěží energii a množství vitamínů a zároveň podpoří trávení, které může být v tomto období trochu línější, tak jak je línější i nás metabolismus. Chuť na jídlo je během této fáze přirozeně nižší, a tak je o trochu jednodušší zbavit se nadbytečných kilogramů, ale je třeba zvýšit metabolismus vhodným cvičením či podporou trávení.

Jídlo by mělo být lehké, libové a svěží. Významné jsou v tomto období kvašené potraviny jako kimči, či kysané zelí, či fermentovaný tempeh. Dodají totiž tělu probiotika, která potřebujeme obnovit. Probiotika a bifidobakterie můžeš přijmout i ve formě šťavnatého doplňku stravy be sure™, který je svou bezpečností vhodný i pro těhotné ženy. Vhodné je dopřát si spoustu zeleniny, klíčené luštěniny a semínka. Z proteinů volíme zejména libové typy masa a vhodná je i kompletní škála luštěnin. Do jídla je vhodné přimíchat trávení povzbuzující koření, experimentujte s kari či chilli, vhodný je i česnek. Je vhodné, aby potrava obsahovala fytoestrogeny, zahrňte tedy i sójové výrobky či tofu. Nezapomínejte na velké množství zeleniny (zelená fazolka, cuketa, mrkev, ...). Z obilnin je vhodný zejména oves, který dodává dlouhodobou zásobu energie, či jáhly, které se snadno tráví a zároveň obsahují mnoho železa, které tělo stále ještě po menstruaci potřebuje doplnit.Toužíš zjistit v jaké fázi menstruačního cyklu se tvé tělo nachází právě teď? Udělej si krátký test a dozvíš se víc.

Vhodné je detoxikovat tělo, užívat například chlorelu či zelený ječmen a pít čistící kopřivový čaj či užívat selen. Z minerálů a vitaminů je vhodné doplňovat zejména vitamin B12, potřebný pro krvetvorbu a také funguje k nabuzení energie. Vhodné jsou i vitamin A, C, E. Vhodné je doplňovat probiotika, protože zdravý mikrobiom střev produkuje enzymy podporující metabolizaci estrogenu, díky správně fungujícím střevům se vyloučí nadbytečné množství estrogenu. Při nedostatečných probiotických kulturách ve střevech může nastat estrogenová dominance, nárůst hmotnosti, akné, rozvoj diabetu a další komplikace.

Toto je ideální čas na zkoušení nových věcí, zkus něco nového a zamíchej se svou rutinou: tanec, kardio, zumba či dynamická jóga jsou dobrými volbami.[2]

Ovulace v sobě stále nese energii z předešlé, velmi aktivní fáze cyklu, ale v ženské mysli a těle dochází k velkým změnám. Když se naladíte na své tělo, všimnete si ovulace téměř okamžitě. Přečtěte si více o ovulaci ZDE.

[1] Zdroj: GRAYOVÁ, Miranda. 2015. Cyklická žena. Citadella, 2015. 259 s. ISBN 978-80-89628-76-6.
[2] Výživová doporučení: PharmDR. Veronika Sivová Phd. 

 

kviz vely.cz