vitaminy vely

Vitamíny, bylinky a čaje během těhotenství: Které jsou pro tebe bezpečné a které ne?


Od momentu nalezení dvou čárek na těhotenském testu se v mysli nastávající maminky střídají protichůdné emoce. Radost a nadšení z očekávání nového potomka střídá strach o zdraví miminka a nejistota ze zvládnutí nového životního úkolu. Mnohé těhotné ženy touží zdraví a pohodu sebe i svého vyvíjejícího se děťátka podpořit výživovými doplňky, bylinkami či čaji. Které z nich jsou bezpečné a kterým by ses měla v těhotenství raději vyhnout?

Budu dobrá máma?

Hormonální změny během těhotenství s sebou přinášejí typické střídání nálad, únavu, ale také zapomnětlivost. I když je očekávání děťátka nádherným obdobím v životě ženy, skoro každá nastávající maminka se v tomto období musí vypořádat s obavami. Ty se týkají zejména porodu a strachu o zdraví děťátka. Rychlé tělesné změny mohou v těhotenství ovlivnit i tvou sebejistotu. Pochybnosti v tobě může také vyvolat i představa skloubení pracovních a rodičovských povinností.

Máme pro tebe však skvělou zprávu. Už za pár měsíců potkáš největší lásku svého života a budeš skvělá máma! Do chvíle než přivedeš na svět malý zázrak, úlevu od běžných těhotenských problémů a trápení můžeš nalézt v přírodních preparátech. Bylinky, čaje a vitamíny v kombinaci se správným cvičením ti pomohou například zvládnout únavu nebo lépe své tělo připravit na porod. Přinášíme ti podrobný přehled potravin a doplňků stravy, které mají během těhotenství benefity pro zdraví vás obou.

 

vitaminy vely


Co zatočí s ranním nevolnostmi, nespavostí či otoky nohou?

Studie ukazují, že s ranními nevolnostmi ti během těhotenství může pomoci zázvor nebo kyselina listová (vitamin B6). Kyselina listová je také důležitá pro správný vývoj mozku miminka a jeho nervové soustavy. Pravidelné doplňování vitamínu B6 ti tak může být nápomocné při péči o správný vývoj děťátka a uleví ti i od žaludečních nevolností, které jsou obvykle jedním z prvním doprovodných znaků těhotenství.

Mezi další důležité vitamíny, které bys měla přijímat prvotně ve stravě, ale určitě není na škodu doplnit je do organismu i prostřednictvím výživových doplňků patří: železo (pro zdravý vývoj miminka a proti anémii), vitamín D (pro podporu imunity a správně buněčné dělení), magnézium (proti chronické hypertenzi a předčasnému porodu), rybí olej (pro podporu kognitivních funkcí dítěte a cholin (pro správný vývoj mozku miminka a proti abnormalitám na páteři). Ideálním řešením je užívat své potřebné denní dávky vitamin. V podobě Šťavnatých vitamínů Vely Pregnant, které jsou vyvinuté lékárníky. Dokonce není ani potřeba je polykat a jejich chuť si okamžitě zamiluješ.

S trávicími obtížemi ti může v těhotenství pomoci i kopřiva, tuto bylinku a výluh z ní je vhodné pít například při pálení žáhy. Pokud tě jako budoucí maminku trápí nespavost, oceníš příjemné uklidňující účinky meduňky. Navíc ti může tato voňavá rostlinka posloužit také jako úleva od bolesti hlavy. Pampeliška dokáže zmírnit otoky nohou a odstranit tak tvé nepohodlí. Tato bylinka si tak v průběhu tvého těhotenství také může nalézt své nezastupitelné místo.

Těmto bylinkám a vitamínům se v těhotenství radši vyhni

Tak jako existují mnohé vitamíny, bylinky a čaje pro těhotné ženy, které mohou výrazně ulevit od běžných potíží v těhotenství, některým pomocníkům z přírody a výživovým doplňkům by ses měla raději vyhnout. Jde zejména o vitamíny A a E. I když je vitamín A důležitým pro vývoj zraku a imunitních funkcí plodu, jeho nadbytek může působit toxicky na játra a způsobit vrozené defekty dítěte. Mezi další vitamíny, které bys neměla užívat, když nosíš pod srdcem děťátko, patří vitamín E. Těhotným ženám by mohly výživové doplňky s vitamínem E způsobit bolesti břicha nebo dokonce předčasné protržení plodových obalů.

Dalšími přírodními suplementy, které bys v těhotenství neměla užívat jsou: serenoa plaziva (saw palmetto), vratič roční (blue tansy), jetel luční, andělika lékařská, žebříček obecný, pelyněk pravý. Z hlediska bezpečnosti pro miminko není vhodné ani pití mátového čaje, a to zejména pokud má žena diagnostikováno riziko potratu. Zároveň se mátový čaj nedoporučuje ani po porodu a v období kojení, protože snižuje tvorbu mateřského mléka.

kviz vely.cz