Vědci našli „lék“ k udržení mentálního zdraví, i stres: Vyzkoušíte ho také?
Prodlužování průměrné délky života ve vyspělých zemích s sebou přináší také nové výzvy v medicíně. Tím, že se stále více lidí dožívá vyššího věku, se zvyšuje i poptávka v hledání možností, jak si i v takovém věku udržet mentální zdraví. Pro starší lidi jsou totiž duševní poruchy důležitou příčinu nemocnosti a předčasné úmrtnosti (1). Zvyšují se tedy požadavky na výzkum toho, jak je možné posílit a zachovat si kognitivní, tedy poznávací funkce mozku (2). Avšak snaha o zachování kognitivních funkcí není tématem pouze pro starší lidi.
Vliv stresových situací na lidské zdraví
Dnes už víme, že i opakované vystavování se stresovým situacím dokáže narušit paměť, pozornost či kognitivní flexibilitu. V práci se to může promítnout do snížené schopnosti soustředit se, kontrolovat své impulsy, pamatovat si či plánovat (3). Kognitivní funkce jsou jen jedním z aspektů zdraví mozku a zahrnují funkce jako paměť, pozornost, myšlení, plánování, schopnost řešit problémy, používat řeč a další. Dalšími aspekty zdraví mozku jsou motorické, emocionální a hmatové funkce (4). Všechny tyto funkce jsou značně ovlivněny změnami souvisejícími s věkem, ale kromě věku je může narušit i množství jiných faktorů, například onemocnění (např. mrtvice), deprese, užívání návykových látek či různé nemoci (např. Alzheimerova choroba).
Zatímco některé faktory nelze jen tak změnit, zejména ty genetické a zčásti i environmentální, velkou skupinu faktorů souvisejících s životním stylem ovlivnit určitě umíme. Mezi takové rizikové faktory životního stylu patří samozřejmě již zmiňované užívání návykových látek jako kouření či pití alkoholu, ale také nedostatek fyzické aktivity, nevhodná strava, problémy se spánkem či přetrvávající stres (4).
Je normální s přibývajícím věkem být o něco zapomnětlivější a opravdu není potřeba na sebe a na své tělo klást nereálné požadavky a vzpírat se naprosto všem změnám souvisejícím se stárnutím. Proč bychom se ale nepřičinili o předcházení poklesu kognitivních funkcí, když je to možné? Pokles kognitivních funkcí se totiž neprojeví jen občasným zapomínáním, ale časem může výrazně ovlivnit schopnosti provádět i takové každodenní úkoly jako je řízení, placení účtů, užívání léků či vaření.
Výživa a její vliv na mozkové funkce
Věnovat pozornost stravě je tedy jednou z možností, jak ovlivnit zdraví svého mozku. Strava by měla zajistit příjem živin, vitamínů a minerálů potřebných pro produkci enzymů, hormonů a jiných látek pro růst a vývoj mozku, obnovu myelinu či funkci nervových membrán. Měla by obsahovat také prekurzory neurotransmiterů, které se následně v těle za přítomnosti kofaktorů přeměňují na neurotransmitery, které se mozek používá ke zprostředkování nervové signalizace (glutamát, aspartát, acetylcholin, dopamin, serotonin, noradrenalin, GABA). Pokud totiž strava neposkytuje tělu dostatek prekurzorů, mozek nemusí být schopen produkovat neurotransmitery, a to se projeví na jeho fungování (5).
GABA je hlavním inhibičním neurotransmiterem v mozku, inhibuje některé mozkové signály a snižuje aktivitu nervového systému. Navázáním se na svůj receptor v mozku produkuje uklidňující účinek, který pomáhá při pocitech úzkosti, strachu a při stresu. No úlohy GABA v mozku jsou i mnohem komplexnější. GABAergický systém hraje klíčovou roli při synchronizaci populací nervových buněk a ovlivňuje také kognitivní funkce mozku (7, 8). Navíc její hladina v mozku bývá snížena při některých onemocněních jako je epilepsie, Parkinsonova choroba, ADHD, úzkost či deprese (2, 9). Proto ji mnozí pacienti, které postihuje některé ze zmíněných onemocnění, užívají ve snaze zmírnit doprovodné problémy související s poklesem GABA v mozku. Je však zajímavé, že její hladina je snížena i při akutním a chronickém stresu, poruchách spánku či nespavosti (6). Právě proto se stala objektem zájmu i pro zdravé lidi, kteří chtějí kognitivní funkce svého mozku ochránit při stresu či nespavosti a kteří si je chtějí co nejdéle zachovat i do budoucna.
Kyselina gama-aminomáslová (GABA) jako doplněk stravy
„Lék“ na pokles kognitivních funkcí a stres
Zejména v dnešním světě, kde se mnohem více lidí dožívá věku, kdy je třeba řešit pokles jejich kognitivních funkcí, ale zároveň i kde stres, vyčerpanost či poruchy spánku jsou bohužel již téměř běžnou součástí životů mnoha z nás, se tak GABA ukazuje jako mimořádně vhodný doplněk stravy. Tyto studie se totiž přidaly k poznatkům získaným během desetiletí a společně tak naznačují opravdu komplexní výhody každodenního podávání GABA jako doplňku výživy – od úlevy při stresu, úzkosti, přes zlepšení kognitivních vlastností mozku až po řešení nespavosti. A to vše tím, že se tělu dodá látka, která je mu vlastní. Objevte neesenciální aminokyseliny GABA ve šťavnatých výživových doplňcích pro vnitřní klid a vyváženost.
Nesmíme však zapomínat na to, že o zdraví mozku je třeba pečovat i celkovou úpravou životosprávy a životního stylu. Duševní zdraví je silně spjato s fyzickým zdravím, a proto je třeba pečovat o ně se stejnou důležitostí. Vždyť to znáte – ve zdravém těle, zdravý duch. Více o duševním zdraví a péči o něj se dočtete ZDE.
Zdroje:
- Sathyanarayana Rao TS, Shaji KS. Demographic aging: Implications fro mental health. Indian J Psychiatry. 2007;49(2): 78–80. doi: 10.4103/0019-5545.33251
- https://www.naturalproductsinsider.com/ingredients/protecting-most-precious-asset-gaba-proved-fortify-cognitive-health-human-trials
- Girotti M, et al. Prefrontal cortex executive processes affected by stress in health and disease. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry. 2018;85:161-179.
- https://www.nia.nih.gov/health/cognitive-health-and-older-adults
- https://www.rainbowrehab.com/food-for-thoughts-nutritions-role-in-proper-brain-development-and-cognitive-function/
- Hepsomali P, et al. Effects of Oral Gamma-Aminobutyric Acid (GABA) Administration on Stress and Sleep in Humans: A Systematic review. Front Neurosci. 2020 https://doi.org/10.3389/fnins.2020.00923
- Wilcke TS, et al. GABA-from Inhibiton to Cognition: Emerging Concepts. The Neuroscientist. 2017;24(5):501-515. DOI 10.1177/1073858417734530.
- Mohler H. Role of GABAA receptors in cognition. Biochem Soc Trans. 2009;37(6):1328-33.
- Möhler H. The GABA system in anxiety and depression and its therapeutic potential. Neuropharmacology. 2012;62(1):42-53.
- Boonstra E, et al. Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior. Front. Psychol., 2015
- Byun J, et al. Safety and efficacy of gamma-aminobutyric acid from fermented rice germ in patients with insomnia symptoms: A randomized double-blind trial. J Clin Neurol 2018;14(3):291-295.
- Kanehira T, et al. Relieving occupational fatigue by consumption of a beverage containing gamma-amino butyric acid. Journal of Nutritional Science and Vitaminology. 2011;57(1):9-15.
- Nakamura H, et al. Psychological stress-reducing effect of chocolate enriched with gamma-aminobutyric acid (GABA) in humans: Assessment of tress using heart rate variability and salivary chromogranin A. International Journal of Food Sciences and Nutrition. 2009;60(5):106-113.
- Yoto A, et al. Oral intake of gamma-aminobutyric acid affects mood and activities of central nervous system during stressed condition induced by mental tasks. Amino Acids. 2012;43:1331-1337.
- Abdou AM, et al. Relaxation and immunity enhancement effects of gamma-aminobutyric acid (GABA) administration in humans. Biofactors. 2006;26(3):201-8.
- Yamatsu A, et al. Intake of 200 mg/day of γ-Aminobutyric acid (GABA) improves a wide range of cognitive functions. Jpn Pharmacol Ther. 2020;48(3):461-74.
- Yamatsu A, et al. Improvement of memory and spatial cognitive function by continuous ingestion of 100 mg/day of γ-Aminobutyric acid (GABA). Jpn Pharmacol Ther. 2020;48(3):475-86.