vitaminy vely

Podrobný přehled prenatálních vitamínů: Co nastávající maminky riskují, když je neužívají?


Prenatální vitamíny jsou jedinečné komplexy vitamínů speciálně navržené pro potřeby žen, které se snaží otěhotnět, očekávají miminko nebo jsou po porodu či kojí. Proč jsou tyto vitamíny důležité a jakou roli hrají v prevenci mnoha defektů při vývoji plodu?

Proč jsou prenatální vitamíny důležité?

Prenatální vitamíny ve formě výživových doplňků poskytují tělu matky a vyvíjejícímu se děťátku potřebné vitamíny a minerály, které jsou potřebné pro bezproblémové těhotenství a zdraví plodu. Tyto vitamíny samozřejmě nejsou náhradou za pestrou stravu bohatou na živiny, jsou však nejlepší možnou volbou pro podporu správné výživy v období před početím, během těhotenství a po porodu.

Během těhotenství má organismus matky různé specifické potřeby, vyžaduje například více vápníku, vyšší nároky má také na příjem vitamínů skupiny B, vitamíny A, C a omega-3 mastné kyseliny (DHA). Zvýšení příjmu specifických vitamínů by si však nastávající maminky měly vysledovat již několik měsíců před plánovaným otěhotněním. Ideální je proto začít je užívat již po vysazení prostředků proti početí.

Nejdůležitější důvody, proč užívat prenatální vitamíny

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč užívat prenatální vitamíny ještě před samotným těhotenstvím, je příjem kyseliny listové. Kyselina listová může podle studií pomoci drasticky snížit riziko vrozených defektů plodu (např. defekty neurální trubice, rozštěp páteře, anencefalie). Jelikož asi polovina všech těhotenství je neplánovaná, kyselina listová se doporučuje užívat všem ženám v plodném věku, i když se nesnaží otěhotnět.

Kromě prevence defektů neurální trubice bylo zjištěno, že prenatální vitamíny také snižují rizika vzniku:

• nedostatku vápníku,

• rozštěpu rtu a patra,

• anémie z nedostatku železa,

• nízké porodní hmotnosti,

• preeklampsie (komplikace ovlivňující krevní tlak a jiné orgánové systémy),

• předčasného porodu.

 Druhy prenatálních vitamínů

Prenatální vitamíny mohou ženy užívat v mnoha formách (tablety, kapsle, šťavnaté pryžové vitamíny nebo v tekuté formě). Navíc mohou být tyto doplňky výživy organické nebo veganské, volně prodejné, ale také na předpis. Přestože neexistuje žádná specifická standardní receptura pro prenatální vitamíny, o tom, co je pro tebe nejvhodnější, ti může poradit odborná výživová poradkyně. Většina prenatálních vitamínů obsahuje některé z následujících klíčových živin pro tebe a tvé rostoucí děťátko:

• vápník – je nepravděpodobné, že tvůj prenatální vitamín bude obsahovat kompletní denní dávku vápníku, kterou během těhotenství potřebuješ, protože těhotné ženy potřebují až 1000 miligramů vápníku ze všech zdrojů (vitamínové doplňky + strava), neboť dítěti se vyvíjejí kosti, zuby a s

• DHA (kyselina dokosahexaenová) – předpokládá se, že tato omega-3 mastná kyselina chrání před množstvím komplikací, které se mohou vyskytnout během těhotenství,

• kyselina listová – těhotné ženy potřebují nejméně 400 až 800 mikrogramů kyseliny listové denně, aby se zabránilo vrozeným defektům plodu,

• železo – tvé tělo během těhotenství potřebuje dvakrát více železa než obvykle (27 miligramů denně), pro optimální tvorbu červených krvinek, které zásobují vyvíjející se plod kyslíkem.

Další vitamíny a minerály, které mohou prenatální vitamíny obsahovat:

• vitamín A – pomáhá při vývoji zdravé pokožky a zraku, příliš mnoho vitamínu A však může způsobovat vrozené vady, ujistí se proto, že užíváš vitamíny pro těhotné ženy s obsahem méně než 10 000 mezinárodních jednotek (IU) vitamínu A v denní dávce,

• vitamín C – je užitečný při hojení ran a opravě tkanin, miminku pomáhá při vývoji kostí a zubů,

• vitamín D – pomáhá tělu absorbovat vápník a budovat kosti a zuby dítěte,

• jód – je prospěšný při vývoji mozku a nervového systému miminka,

• zinek – pomáhá snižovat riziko předčasného porodu.

vitaminy vely

Tipy při užívání prenatálních vitamínů

V závislosti na druhu prenatálních vitamínů, jaké sis zvolila, je třeba užívat je podle dávkování, které uvádí jejich výrobce. Následováním těchto instrukcí vytěžíš ze své výživové rutiny maximální efekt. Některé vitamíny jsou nejefektivnější tehdy, když se zapijí sklenicí vody a jsou užívány na prázdný žaludek. Také ti může být doporučeno nejíst po užití prenatálních vitamínů, nejméně hodinu. S touto formou užití mohou mít mnohé nastávající maminky problém a proto sahají raději po šťavnatých gumových vitamínech pro těhotné.

Výběr vhodných vitamínů pro těhotné

Ať už se snažíš otěhotnět, očekáváš své vytoužené miminko nebo kojíš, je důležité prokonzultovat vhodná výživová doporučení s tvým lékařem, výživovou poradkyní nebo lékárníkem. Hlavním faktorem, který tě může ovlivnit při výběru prenatálních vitamínů je to, jak je tvůj organismus bude tolerovat. Možná bude pro tebe třeba vyzkoušet více druhů, abys zjistila, které ti „sedí“ nejlépe a nezpůsobují vedlejší účinky (např. zvracení nebo zácpu).

Prenatální vitamíny na předpis mohou obsahovat vyšší množství účinných látek než volně prodejné varianty. Na druhé straně to představuje i zvýšení rizika jejich nežádoucích účinků.

Cena

Dalším z faktorů, který tě může ovlivnit při výběru a následné koupi prenatálních vitamínů je jejich cena. Doplňky stravy z řady prenatálních vitamínů ti může předepsat tvůj lékař, postačovat ti však mohou i volně prodejné značky. Pojišťovny mohou část nákladů na vitamíny pro těhotné ženy proplácet, vždy je však vhodné ověřit si, zda tato částka nepřevyšuje plnou cenu běžně prodávaných doplňků stravy.

Bezpečnost prenatálních vitamínů

Během těhotenství si ženy obzvlášť potrpí na kvalitu a bezpečnost produktů a to nejen těch, které konzumují. Doplňky stravy, které v období očekávání potomka užíváš by měly být klinicky testovány, ověřeny například Evropským úřadem pro bezpečnost potravin a ideálně vyvinuty lékárníky. Pokud trpíš potravinovými intolerancemi, vyhni se alergenům a sáhni po prenatálních vitamínech bez přídatných látek, alergenů a GMO.

vitaminy vely

Možné vedlejší účinky prenatálních vitamínů

Mnoho žen může při užívání prenatálních vitamínů pociťovat nežádoucí účinky. „Nežádoucí účinky“ na druhé straně může vyvolávat i samotné těhotenství (např. zácpa, pocity na zvracení). Vysoká dávka železa v prenatálních vitamínech, ale také může způsobovat zácpu. Proto pij více vody, konzumuj potraviny bohaté na vlákninu a zařaď do svého denního programu více fyzické aktivity.

V závislosti na směsi živin nacházejících se v prenatálních vitamínech můžeš také pozorovat změny na pokožce (například se ti snáze mohou tvořit modřiny, pokožka může být suchá se sklonem k šupinkám, výjimečné není ani svědění či kožní vyrážka).

Důležité: Pokud zpozoruješ některé z následujících příznaků, může se jednat o alergickou reakci na tvé prenatální vitamíny. V těchto případech neprodleně kontaktuj svého lékaře: popraskaná kůže, svědění, pupeny, červená podrážděná pokožka, odlupování kůže, otok, průjem, tmavá stolice, nízká chuť k jídlu nebo žaludeční křeče.

V případě, že je tvůj žaludek z užívání prenatálních vitamínů podrážděný, můžeš vyzkoušet rozdělit si tabletu na polovinu, jednu část užít ráno a druhou večer nebo zvolit jiné načasování užívání. Pokud ti přesto výživový doplněk pro těhotné nevyhovuje, vyzkoušej jinou značku nebo druh prenatálních vitamínů.

Musím užívat prenatální vitamíny?

Některé nastávající maminky se rozhodnou neužívat prenatální vitamíny. Toto rozhodnutí by ale vždy měly zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Pokud ses rozhodla zůstat věrná svým běžným vitamínům, sleduj si zejména množství vitamínu A v jejich denní dávce. Příliš mnoho vitamínu A totiž může způsobit vrozené vady dítěte. Pokud ti nevyhovuje právě způsob užití prenatálního vitamínu, spolknutím a zapitím vodou, vyzkoušej šťavnaté žvýkací prenatální vitamíny. Bez ohledu na to, jaké vitamíny pro těhotné jsi se rozhodla užívat, měly by obsahovat alespoň 400 mikrogramů kyseliny listové. I když užívání prenatálních vitamínů nemůže nahradit výhody vyvážené stravy, může ti dopomoci přijímat potřebné živiny před, během a po těhotenství.

Se svou zkušeností z užívání prenatálních vitamínů se s tebou podělí i mladá maminka Dominika. Pročti si více ZDE.

Tento článek má pouze informativní charakter. Nejedná se o odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo naordinování léčby. O své zdravotní diagnóze a možnostech léčby se vždy poraďte se svým lékařem, farmaceutem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Poznámka: Produkty Vely nejsou určeny k diagnostice, léčbě, léčení nebo prevenci jakékoli nemoci.