Hormonální změny mají v životě ženy obrovský vliv také na vlasy. Ale to, že se zrovna nacházíš v období hormonální nerovnováhy, nemusí automaticky vést k problémům s tvou korunou krásy. Potřebuješ se jen naučit pečovat o vlasy jinak než doposud.
V první řadě zapomeň na drastické diety. Aby celé tělo fungovalo jako hodinky, potřebuješ pestrou škálu živin. A tím máme na mysli opravdu pestrou – různé druhy ovoce a zeleniny, ale i živočišné výrobky, v sobě obsahují plné spektrum mikroživin. Pro vlásky jsou z vitamínů důležité zejména zinek a železo, které ztrácíš například během menstruace. Proto někdy k jejich doplnění nestačí jen tolik zmiňovaný špenát, ale potřebuješ i vhodné doplňky stravy.
Nakonec všechny buňky organismu potřebují ke stavbě dalších buněk bílkoviny. Platí to i pro vlasy – na talíři bys měla mít každý den minimálně 45 g bílkovin. Kromě toho, co konzumuješ a co ti trávicí soustava pomáhá vstřebávat, je důležité také fungování štítné žlázy. Problémy s ní se velmi často projeví právě jako vypadávání vlasů.

Pokud se však na hlavě tvoří malé plešinky, mluvíme o alopecii a je za ni obvykle zodpovědný stres nebo vážné onemocnění. Takže když začneš poctivěji kontrolovat, co si dáváš na talíř, navštiv i obvodního lékaře a vybav si všechny preventivní prohlídky, které jsi neustále odkládala kvůli nedostatku času.
Míru stresu nejúčinněji sníží pravidelný pohyb, při kterém se trochu zapotíš a meditace. Pokud nepatříš k ženám, které si dokážou jednoduše vyprázdnit hlavu od myšlenek a meditace tě spíše rozlaďuje, můžeš místo toho zvolit modlitbu, jógu nebo klidné pozorování přírody.
Dalším krokem k pevným a zdravým vlasům je šetrná péče. Mokré vlasy rozčesávej jen velmi jemně, nejlépe s hřebenem se širokými zuby nebo pouze svými prsty. Nepřeháněj to se šamponem, ani s kondicionérem, aby si vlasy umyla, ale zároveň nezatížila. Namísto stylingových přípravků nastal čas přijmout své vlasy takové, jaké jsou – kudrnaté, rovné či vlnité a dopřát jim vhodné výživné přípravky. Vyzkoušej masky na vlasy, kokosový olej na konečky a různé bylinkové maceráty, kterými si opláchni vlasy po mytí. Skvělý je například kopřivový čaj.
Jaký smysl by měla tvrdá práce na zdravém životním stylu, kdyby sis nemohla každý okamžik dostatečně vychutnat? Zdravý životní styl ovšem neznamená jen fyzické věci. Zdravá strava, dostatečný pitný režim i pravidelný pohyb a cvičení znamenají skvělý start, ale pro skvělý život hraje podstatnou roli i ochrana duševního zdraví a stabilní emocionální prostředí. Rovněž iredukce stresu by měla stát na vrcholu seznamu úkolů.
Přečti si více o tom, jak ochránit své duševní zdraví ZDE.
Zdroj: Menopauza, Dr. Rosemary Leonaardová