vitaminy_vely_ashwagandha

Nejnovější přírodní zázrak? Objev účinky bylinky Ashwagandha na tvé tělo a mysl.


Ashwagandhu ještě donedávna mnozí vůbec neznali, ale za pozoruhodně krátký čas se z ní stala „bylinková superhvězda“. Jak je možné, že je najednou o ni tak velký zájem? A je opravdu tak účinná, pokud se o ní dlouhou dobu téměř vůbec nevědělo?

Podpora funkcí mozku, nervového systému a paměti ukrytá v bylince

Odpovědí je, že tato bylinka vůbec není ničím „novým“, spíše jen „dosud nepříliš známým“. Ashwagandha je sanskrtským názvem pro rostlinu Withania somnifera, která roste zejména v Indii. Patří mezí bylinky, které se v Ajurvédě, tradiční medicíně této země, používají k podpoře imunity, síly a dlouhověkosti již tisíciletí. Ze stovek dalších je však tato rostlina považována za jednu z nejdůležitějších bylin Ajurvédy. Používá se v ní ke zlepšení funkce mozku, nervového systému, paměti a reprodukčního systému. Jako adaptogen se používá ke zvýšení odolnosti těla vůči stresu a zároveň zlepšuje obranyschopnost organismu proti chorobám zlepšením buňkami zprostředkované imunity (1).

Pokud má tak mnoho prospěšných účinků, proč se o ní donedávna skoro vůbec nevědělo? Je to zejména tím, že v západní přírodní medicíně byla po dlouhou dobu poptávka spíše po bylinkách zaměřených na řešení konkrétních onemocnění, jako jsou například bolesti hlavy, trávicí problémy či menstruační křeče, přičemž se vyzdvihovaly zejména takové, které dokázaly přinést úlevu rychle a účinně. 2). Ashwagandha však takto neúčinkuje.

V Ajurvédě patří mezi speciální skupinu bylinek používaných v Rasayaně – oživující, omlazující, vyživující a regenerující terapii. Zde se neléčí vysokými dávkami silných koncentrovaných extraktů a neočekává se ani rychlá úleva. Naopak, užívají se bezpečné, ale účinné dávky po delší dobu, jemným způsobem se postupně docílí šetrná léčba navrácením rovnováhy. Kromě užívání léčivých rostlin se klade důraz také na správnou životosprávu a léčba vyžaduje její aktivní změnu i ze strany pacienta.

Terapie potřebuje svůj čas

Kolik z nás je reálně ochotno věnovat terapii čas? Kolikrát v této rychlé době raději sáhneme po rychlých úlevách – vždyť chceme být hned fit, aniž bychom se zamysleli nad dlouhodobým řešením? Kolik z nás si donedávna ještě neuvědomovalo, že spánek, stres, životospráva mají takový vliv na naši imunitu? Kolik z nás si přehlíželo imunitu a vidělo její nedostatky jen na občasných problémech s rýmou či otravnou chřipkou?

Je to právě pandemie COVID-19, která zrychlila tempo nárůstu poptávky po látkách na zvládání stresu jako je ashwagandha, protože lidé zažili stresu v posledních letech opravdu dost. Dnes je již známo, že stres dokáže spustit mnohá onemocnění a jeho negativní působení se dokáže výrazně odrážet na kvalitě spánku, psychické pohodě a zejména na imunitě (3). Mnoho lidí bylo z pandemie emocionálně a fyzicky vyčerpáno a začaly mít i obavy ohledně jejich celkového zdraví a dopadu stresu na jejich imunitu, protože to podmiňovalo jejich obranyschopnost vůči virům (2). Vzájemný vztah stresu a imunity se tak v poslední době stal tématem číslo jedna, a to nejen v rostlinné medicíně.

vitaminy vely

Navíc mnozí začali hledat na podporu zdraví spíše přírodní, trvale udržitelné, rostlinné složky než chemicky připravené látky. I výzkum v medicíně se proto začal ubírat tímto směrem. Při hledání kandidátů na nové bylinkové superhvězdy však mnohdy nemá cenu ztrácet čas pročesáváním pralesů, hledat zbrusu nové rostliny a věřit v náhodu, že právě ty budou mít léčivé účinky. Výzkumníci se proto častěji inspirují tradičně používanými rostlinami v přírodních medicínách a v podstatě se snaží zjistit, zda to, k čemu se dlouhodobě používají, je z hlediska západní medicíny ověřitelné. A takto se mnohými indickými a čínskými rostlinami, stejně jako ashwagandhou, začala postupně zabývat i západní medicína se snahou prozkoumat mimořádně zajímavé účinky na imunitu, které se jí v Ajurvédě připisují.

To, že kromě působení jako imunitní tonikum, má ashwagandha také protizánětlivé účinky, schopnost uklidnit nervový systém při úzkosti, podpořit zdravý spánek a má i adaptogenní působení proti stresu, ji ještě více předurčilo k tomu, aby se postupně stala takovou superhvězdou (1,2). Skutečnost, že její nástup byl nakonec tak raketový je však i výsledkem změn, které nastaly ve společnosti kvůli probíhající virové pandemii. Za velmi krátkou dobu se totiž staly hlavními myšlenkami mnoha spotřebitelů snahy o snížení stresu, hledání pomoci při poruchách spánku či snaha o posílení imunitních funkcí (2). A ashwagandha poskytuje všechny tyto benefity.

Prokazatelné účinky

Díky silnému zájmu o tuto rostlinu se přirozeně rozjel i zájem o klinické studie, které by objasnily a potvrdily účinky této rostliny a zároveň prokázaly její bezpečnost ještě před pandemií. Existují mnohé studie prokazující vliv ashwagandhy na úzkost a stres, hladinu testosteronu a mužské sexuální funkce, paměť a kognici, kvalitu spánku a zlepšení celkového zdraví seniorů (1, 2, 4, 5, 6, 7). Tyto studie běží nejen kvůli medicínskému zájmu, ale také díky výrobcům bylinných extraktů, kteří chtějí prokázat účinnost a bezpečnost svých produktů.

Stres není žádnou sezónní záležitostí, téměř všichni jej zažíváme v dnešním hektickém tempu denno-denně. Týká se tedy každého z nás. I když krátkodobý stres má pro naše tělo význam, vzbuzuje ho, alarmuje a připravuje jednat, je-li stres dlouhotrvající a pokud se jeho projevy jako je podrážděnost, úzkost, deprese, bolesti hlavy či nespavost dlouhodobě přehlíženy, může to mít na tělo devastující následky. Těmi jsou zejména psychosomatická onemocnění na centrálním nervovém, endokrinním, srdečně-cévním, respiračním, trávicím, reprodukčním a zejména imunitním systému (8).

Jak jednoduše užívat ashwagandhu?

Ashwagandha je tedy opodstatněně nazývána přírodní superhvězdou, dokáže nám totiž účinně pomoci při problémech, které dnes zažívá už téměř každý z nás. Ale není žádným novým, ale spíše znovuobjeveným „přírodním zázrakem“, který zde na nás čekal tisíce let, než jsme my pomalu (a v poslední době nakonec i docela rychle) změnili pohled na naše vlastní zdraví a přístup k němu. Ashwagandhu můžete snadno užívat ve šťavnatých výživových doplňcích pro vnitřní klid.

Každý z nás touží vést plnohodnotný život plný krásných a šťastných okamžiků ve zdravém těle. Jaký smysl by měla tvrdá práce na zdravém životním stylu, kdybychom si nemohli každý okamžik dostatečně vychutnat? Přečtěte si více o ochraně duševního zdraví ZDE.

Zdroje:

  1. Singh N, Bhalla M, de Jager P, Gilca M. An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(5):208-213.
  2. Natural Product Insider, 2022. Ashwagandha goes mainstream in U.S. as sales boom [online]. Dostupné na internete: https://bit.ly/35MMzPM
  3. Segestrom SC, Miller GE. Psychological Stress and the Human Immune System: A Meta-Analytic Study of 30 Years of Inquiry. Psychol Bull. 2004;130(4):601-630.
  4. Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A Prospective, randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults. Indian J Psychol Med. 2012;34(3):255-262.
  5. An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Lopresti AL, Smith J, Malvi H, Kodgule R. Medicine. 2019;98(37):p e17186.
  6. Lopresti AL, Drummond PD, Smith SJ. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) in Aging, Overweight Males. Am J Mens Health. 2019;13(2):1557988319835985.
  7. Natreon: A clinical trial to study the effects of Sensoril for Patients with generalized Anxiety Disorder. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01311180
  8. Mariotti A. The effects of chronic stress on health: new insights into molecular mechanisms of brain-body communication. Future Sci OA. 2015;1(3):FSO23.