vitaminy vely

Fáze kreativity: Vyměň premenstruační syndrom za nejtvořivější období měsíce


Před menstruací postupně klesá množství tvé fyzické energie. Spolu s tím se zhoršuje pozornost, vytrvalost a paměť, proto tvé výkony nemusí být tak oslňující jako během dynamické fáze. Opět jednou se potřebuješ sladit se svým nitrem, protože se výrazně měníš a můžeme mít schopnosti léčit, objevovat a transformovat svět.

Mozek a kreativní fáze

S blížící se menstruací se tvému mozku daří přirozeně meditovat. Objevuje se stále více chvil, kdy uvolněně rozjímáš nad životem jako takovým, nad vším, co tě přesahuje. Rizikem je příliš egocentrické uvažování, které může spustit lavinu sebezničujících myšlenek a vzpomínek na všechny negativní a nezvládnuté události. Jelikož ještě na sebe nejsi naladěná tak jako během menstruace, traumata a přešlapy z minulosti tě spíš trhají duši a nedochází ke katarzi. Proto se vědomě odkloň od tohoto proudu myšlení a využij svou zlepšenou koordinaci a vnímání prostoru. Během kreativní fáze totiž dochází k tzv. pohybové genialitě. Netrvá to dlouho, ale jde o pocit, jako bys dokonale ovládala každý kousek svého těla. Využij toho při sportování, kde zároveň vyplavíš hormony štěstí a vyprázdníš si hlavu od negativních myšlenek. Nemělo by však jít o vytrvalostní pohyb.

Vizualizace

V kreativní fázi je všechno možné. Úkolem ženy není nutně jednat, ale především snít. Využij vášně, které v tobě dřímaly a vysni si realitu, po jaké toužíš. Představuj si je podrobně a tomuto cvičení se pravidelně věnuj během celého týdne. Vizualizace podpoř textem a obrazem – vytvoř si nástěnku snů, napiš si své představy a vracej se k nim během ostatních fází tvého cyklu.

Exploze emocí

Během fáze před menstruací se ti může stát, že najednou bude nesnesitelné něco, čeho sis tři předešlé týdny ani nevšimla. Frustrace může v této fázi velmi rychle propuknout ve výbuch vzteku. Proto se vyhni řešení vztahů s jinými lidmi a najdi si čas na uvažování nad sebou samou. Vhodným způsobem je psaní deníku. Ujasni si, jaké jsou tvé hluboké strachy a zkus objektivně zhodnotit, zda nejsou iracionální. V tomto období cyklu je můžeš sama vyléčit.

vitaminy vely


Praktické schopnosti kreativní fáze

Čeká tě před menstruací i něco jiného než bolestivé a emocionálně vyčerpávající PMS? Jednoznačně ano! Pro ženy je typická velmi dobrá schopnost komunikovat, ale během kreativní fáze se naprosto rozhoří a změní se na kreativní komunikaci – v psané i mluvené podobě. Jistěže, je pravda, že občas půjde o kreativní formulování argumentů během hádky, protože jsme jednoduše podrážděnější než v jiných fázích. Ale pořád je to kreativní!

Stejně tě bude bavit jakékoli umělecké vyjádření tvého vnitřního světa – přes hudbu, kterou se snadno a srozumitelně projevují emoce, až k poezii. Je to aktivní fáze, podobně jako dynamická fáze před ovulací, proto se ti bude dařit i v práci, kde dokážeš tvořivě přistupovat k dlouhodobým problémům a vytvářet originální nápady i při minimu informací. Musíš si však dávat pozor na energetickou rovnováhu. Zabereš-li v práci, oddechuj doma. Pokud cítíš potřebu vyčistit celý dům, zvol v práci takové činnosti, které jsou pro tebe již rutina. Pokud bys šla pořád na 140 %, odrazilo by se to na tvém emocionálním stavu a mohla by se objevit depresivní nálada.

Společně jsme našli mnoho skvělých prvků kreativní fáze. Jako každé období i ona v sobě nese určité úkoly, které je třeba zvládnout. Mnohé ženy právě během tohoto období pociťují agresivitu, hostilitu nebo sebelítost a strach. Negativní pocity se mísí se snahou vše kontrolovat a vylepšovat. Proto je největší výzvou nechat všechno tak, jak to je. Nejprve přijmout sebe samu, milovat se. Pokračovat blízkými lidmi, životními okolnostmi... Přestat klást odpor, pustit otěže, kterými se snažíme zkrotit svůj život a jen zhluboka dýchat. Uvolni se a začni více odpočívat. [1]


Strava v předmenstruačním období

Toto období je vhodné pro makrobiotickou stravu, to znamená stravu bohatou na komplexní sacharidy z obilnin, zrn či vařené zeleniny. Tělo totiž potřebuje mnohem více energie, jeho metabolismus běží na plné obrátky kvůli vysoce energeticky náročnému budování děložní sliznice a produkování obrovského množství progesteronu potřebného pro přípravu na možné otěhotnění. Potřebuješ tedy více cukrů, avšak ne těch jednoduchých, které rozkývají hladinu cukru v krvi na krátce prudce vzhůru těsně po konzumaci a pak čas prudce dolů po jejich rychlé metabolizaci.

Potřebujeme přijímat cukry, které doplní energii vyrovnaným způsobem, dlouhodobě, předcházející tam hypoglykemickým a hyperglykemickým výkyvům. Ty jsou totiž doprovázeny nervozitou, pocením, celkovou nepohodou. Tyto výkyvy se velmi odrážejí na tvé náladě, protože ti rozhází i hladinu dopaminu a serotoninu v mozku. Nerespektování této zvýšené potřeby příjmu komplexních cukrů často pak vede k vystresování těla a tím k nutavým touhám po sladkém. Bohužel vystresovaný mozek už pak nařídí sníst cokoli, co se vyskytne nejblíže a nejrychleji v dosažení. A tyto „fastfoody“ opravdu bývají právě ty nejnezdravější možnosti.

Proto je vhodné již proaktivně v průběhu dne tělo zásobit tím, co potřebuje a konzumovat pomalu se spalující sacharidy jako je například hnědá rýže či batáty. Tělo v tomto období potřebuje i mnohem více vitamínů skupiny B, vápníku, hořčíku. Vařená listová zelenina (například kapusta) dodá vše toto potřebné, a navíc poskytne i dostatek vlákniny, potřebné k vyloučení nadbytku estrogenu. Netřeba zapomínat na příjem luštěnin, mezi mimořádně vhodný v tomto období patří například cizrna.

Sladké druhy zeleniny jako jsou máslové dýně či hokkaido, či pečená kořenová zelenina ti přijdou zcela přirozeně na chuť i na podzim, tak proč si je nedopřát i během tohoto našeho malého podzimu? Přesně tak se ti žádá přidat i teplá, zahřívající koření, jako hřebíček, skořice, zázvor a podobně. Z ovoce jsou nejvhodnější zejména sladké druhy jablek, hrušky a není třeba zapomínat ani na typicky podzimní vlašské ořechy. Dostatek vlákniny v potravě je klíčový i pro zmírnění zácpy, která se může vyskytovat v tomto období kvůli přirozeně vysokým hladinám progesteronu.

vitaminy vely

Toužíš vědět, v jaké fázi menstruačního cyklu se tvé tělo nachází právě teď? Udělej si krátký kvíz a dozvíš se víc.

 

Pokud chceš, aby tvá menstruace byla bezbolestná, musíš opravdu poslouchat to, co tvé tělo potřebuje a minimalizovat možnost jeho vystresování. Takovým je například strach těla, že si nevytvoří během luteální fáze, tedy podzimu, dostatek zásob na případné nadcházející těhotenství či klidné překonání zimy (menstruace). Pokud ho podpoříš a pomůžeš mu vytvořit si klidně svou zásobu, uklidní se a pak se ti během menstruace odmění tím, že svou zásobu klidně spotřebuje během odpočinku, který mu poskytneme a nebude nás trápit křečemi či poklesem energie. No a potom na jaře ti umožní svěže a energicky vykročit do nového cyklu. Je prokázáno, že ženy, které drží diety s nízkým kalorickým příjmem v luteální fázi nakonec stejně přiberou.

Je třeba se soustředit na doplňování celého spektra vitamínů skupiny B, dále prvků jako hořčík a vápník. Hořčík totiž působí proti křečím a uvolňuje i mentální napětí a podporuje zdravý spánek, reguluje stresový hormon kortizol, ovlivňuje funkci štítné žlázy a podílí se i na udržování rovnováhy hladiny cukru v krvi a redukuje tak i touhu po sladkém. Vápník prokazatelně také snižuje mnohé symptomy premenstruačního syndromu.

Vhodné je doplňovat i zinek, který také pomáhá proti křečím, které mnohé z nás zažívají již před menstruací a také pomáhá proti akné, které bývá v tomto období velmi časté.

Vhodný je příjem kyseliny listové, zajišťující zdravý vývoj plodu od úplných začátků, kdy o těhotenství ještě nevíme, ale děťátko se vyvíjí nejrychleji. I pokud k otěhotnění nedojde, kyselina listová je důležitá i pro celkové správné fungování cyklu.

Doplnit je vhodné i omega-3 mastné kyseliny, pomáhají totiž uklidnit mnohé PMS symptomy, podporují dobrou náladu, uklidňují při stresu, mají protizánětlivé účinky, obnovují pokožku, pomáhají i při PCOS, citlivosti prsů či akné. Jejich nedostatek bývá zapříčiněn i nadměrnou konzumací omega-6 kyselin (slunečnicový, kukuřičný, sójový olej a nezdravá jídla) a projevuje se únavou, poruchami spánku, problémy s pozorností, suchou kůží, bolestivými klouby či depresí.

Vhodné je doplnit i vitamín C spolu se železem a vitamín D3, jelikož tento vitamín, tedy zároveň i hormon, ovlivňuje mozek, imunitní systém, nervový systém, reguluje hladinu inzulínu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a je spojený s náladou, produkcí dopaminu a serotoninu v mozku je spojený i s plodností. Vitamin D3 v kombinaci s vitamíny skupiny B, zinkem a kyselinou listovou si můžeš pohodlně každý den doplnit díky komplexu 10 šťavnatých vitamínů be understood™.

Sport v luteální fázi

Tato fáze mívá zhruba 10 až 14 dní a lze pozorovat její dvě poněkud odlišné části. V prvním týdnu můžeš mít ještě hodně energie z rozjeté předchozí fáze ovulace. Klidně ji tedy spal, zejména pomalým silovým tréninkem či pořádnou intenzivní jógou. Budeš se divit, kolik síly v tomto období ve skutečnosti máš. Ale v druhém týdnu této fáze je už třeba zpomalit, zvolnit, uklidnit se a přejít na uklidňující aktivity jako je procházka o samotě, mimo lidi, či klidný pilates či jóga.[2]

Období menstruace je nazýváno také fází rozjímání a přináší s sebou příležitost katarze. Ztratit během menstruace vše, co s sebou vlečeme na cestě životem a začít sebe, lidi kolem i samotný svět vnímat novým způsobem – to je přece skutečný zázrak! Více si o tomto období menstruačního cyklu můžete přečíst ZDE.

 


[1]Zdroj: GRAYOVÁ, Miranda. 2015. Cyklická žena. Citadella, 2015. 259 s. ISBN 978-80-89628-76-6.
[2]Výživová doporučení: PharmDR. Veronika Sivová Phd. 

kviz vely.cz